Budzimy
twórcze myślenie!
UWAGA - rozpoczynamy nowy nabór na zajęcia dla przedszkolaków na rok 2022/2023. "Profesor Pytalski" jest zaszczepiony na Covid, może okazać na życzenie stosowny dokument.
Na rok szkolny 2022/2023 brak wolnych terminów na zajęcia "Od przedszkola do profesora" !!!!!
Fizyka - nauka uniwersalna, ciekawa i interesująca, fundament wszystkich nauk empirycznych przyrodniczych, a jednocześnie nauka trudna wymagająca dobrej znajomości matematyki, zdolności logicznego myślenia i wyobraźni. Nauka pełna dziwacznych stwierdzeń - interferencja, dyfrakcja, aberracja, polaryzacja, itp.
Czy można w zrozumiały sposób przekazać wiedzę z zakresu fizyki dzieciom z grupy wiekowej 4-6 lat czyli przedszkolakom?
Podjąłem się realizacji, tego wbrew pozorom bardzo trudnego zadania i w ostatnim czasie intensywnie pracowałem nad nowym programem, który zatytułowałem "Od przedszkola do profesora".
Środowisko, w którym dorastają nasze dzieci w dużym stopniu różni się od tego, w którym wychowywaliśmy się kiedyś. Obecny niebywały rozwój nauki i techniki, internet, telewizja satelitarna, komputery, wszystko to oddziałuje na umysły naszych dzieci. Sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat muszą mierzyć się z przyswajaniem znacznie większego i innego zakresu wiedzy i informacji, niż my w ich wieku. Dlatego coraz częściej, w nauczaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym wdraża się różnego rodzaju projekty mające na celu edukację dzieci poprzez stosowanie metody badawczej opartej na eksperymentach naukowych, której głównym zadaniem jest wyjaśnianie tajemnic otaczającego nas świata.
Wyrażam nadzieję, że nasz program "Od przedszkola do profesora" zaspokoi dziecięcą ciekawość, przyczyni się do poszerzenia wiedzy przyrodniczej, rozwinie aktywność poznawczą i analityczną, a zastosowana formuła warsztatów sprawi, że dzieci oprócz zdobytej wiedzy będą również uczestnikami wspaniałej naukowej zabawy. Zadaniem naszego programu nie jest wykształcenie nowych geniuszy, lecz przekazanie poprzez zabawę, pewnego elementarnego zakresu wiedzy potrzebnego do zrozumienia podstawowych zjawisk zachodzących w naszym świecie, czasami całkowicie niezrozumiałych dla starszych dzieci.
Autor - Piotr Sołkiewicz
Opis warsztatów - informacje podstawowe dla dyrektorów, wychowawców, rodziców
Warsztaty naukowe "Od przedszkola do profesora" jak sama nazwa wskazuje zostały opracowane głównie z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym. Bazując na moich wcześniejszych, wieloletnich doświadczeniach z realizacji programu "Fizyka dla smyka" starałem się tak przygotować formułę tych warsztatów naukowych (bo tak je trzeba nazywać), aby w jak najprostszy możliwy i adekwatny do wieku dzieci sposób, wyjaśnić im zjawiska przyrodnicze występujące w otaczającym nas świecie.
To program cykliczny, który jako całość składa się z siedmiu oddzielnych zajęć poświęconych tylko jednemu tematowi. Zajęć realizowanych przez siedem kolejnych następujących po sobie miesięcach. I w takiej formie będzie później kontynuowany, a jego kolejne części będą systematyczne udostępniane rok do roku w następnych latach. Każdy kolejny cykl będzie dotyczył innego tematu.
Dlaczego cykliczny?
Pracując wcześniej w przedszkolach, zawsze po zajęciach zadawano mi pytanie - kiedy Pan do nas przyjedzie z kolejnymi zajęciami ? Niestety formuła poprzednich zajęć, nie pozwalała mi na częstą ich realizację.
Pierwszy projekt nosi nazwę "Światło" i składa się z siedmiu oddzielnych warsztatów, na których dzieci będą odkrywać i zgłębiać tajemnice światła.
Biorąc pod uwagę nasze obecne możliwości ludzko/logistyczne proponujemy następującą formułę zajęć.
We wrześniu 2022 roku rozpoczynamy realizację pełnego cyklu zajęć, które będą realizowane w każdym z przedszkoli jeden raz w miesiącu. To znaczy, że dzieci będą spotykały się z profresorem Pytalskim przez siedem kolejnych miesięcy po jednym razie w miesiącu.
Zajęcia rozpoczynamy od września/października i będą realizowane w następujących miesiącach: wrzesień/październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj. Dlaczego dziewięć miesięcy ? ponieważ ze względu na święta, ferie itp. będą wolne, niemożliwe do wykorzystania dni i to spowoduje rozciągnięcie zajęć w czasie.
UWAGA ! W roku szkolnym 2022/2023 będziemy mogli zrealizować zajęcia tylko w 10 przedszkolach.
Każdemu z przedszkoli poświęcamy tylko jeden dzień w danym miesiącu.
Zajęcia realizujemy w grupach od 12 do maksymalnie 30 dzieci.
W jednym dniu realizujemy zajęcia maksymalnie z 3 grupami. Pojedyńcze warsztaty trwają od 50 do 60 minut.
Opłata
Opłata za uczestnictwo w warsztatach - 10,00 PLN od dziecka za pojedyncze zajęcia. Opłata jest pobierana po zakończeniu zajęć, tylko i wyłącznie za dzieci uczestniczące czynnie w zajęciach.
Opłata będzie pobierana raz w miesiącu po zakończeniu zajęć. Nie pobieramy opłat "z góry" za cykl siedmiu warsztatów. Opcionalnie co jakiś czas można zamówić "Warsztaty z prezentem" - wówczas każde uczestniczące w zajęciach dziecko otrzyma prezent w postaci drobnego gadżetu/zabawki naukowej. Opłata za "Warsztaty z prezentem" na dzień dzisiejszy wynosi 18,00 PLN od dziecka.
Tematy poszczególnych zajęć w cyklu "Światło"
1. Zajęcia pierwsze - "Co to takiego - światło ?"
2. Zajęcia drugie - "Kolorowy zawrót głowy"
3. Zajęcia trzecie - "Tajemnicze soczewki"
4. Zajęcia czwarte - "Oczy - nasze okna na świat"
5. Zajęcia piąte - "Figle migle ze światłem - czyli iluzje optyczne"
6. Zajęcia szóste - "Laserowa symfonia"
7. Zajęcia siódme - "Niewidzialne światło"
Zasady BHP - Fundacja Naukowa Twórcze Myślenie jako organizator warsztatów oświadcza, że prowadzone przez nas zajęcia są w pełni bezpieczne i nie stwarzają żadnego zagrożenia dla uczestników jak i obserwatorów.
Zapisy na warsztaty przyjmuję tylko telefonicznie pod numem 515 918 410
Kolejne nowe programy "Powietrze" oraz "Energia i prąd" zostaną uruchomione w przyszłym roku szkolnym.
