Informacje dla nauczycieli i partnerów
Ciekawoski ze świata nauki i techniki

Budzimy

twórcze myślenie!

The Force Trainer i Mindflex Duel to urządzenia ( zabawki ) wykorzystujące technologię odczytu fal mózgowych EEG elektroencefalografia) do sterowania i zabawy piłeczkami. To znana już na świecie technologia stosowana w terapii neurofeedback - w tym przypadku zastosowana w naszych zabawkach.

Wstęp

The Force Trainer jak i Mindflex to zabawki, które miały swoją światową premierę w 2009 roku, Mindflex Duel w 2011 roku.
W Polsce zorganizowanie premiery The Force Trainer przypadło prezesowi naszej fundacji Piotrowi Sołkiewiczowi i miało miejsce we wrześniu 2009 roku na X Kieleckim Festiwalu Nauki.
Określam te urządzenia zabawkami z uwagi na poniższe fakty. Obydwa urządzenia zostały opracowane jak również wyprodukowane przez znane Amerykańskie firmy specjalizujące się w produkcji zabawek Mattel i Uncle Milton.
I nie ma w tym nic dziwnego, XX i XXI wiek to czas dynamicznego rozwoju nauki i techniki, wraz z rozwojem technologicznym i naukowym społeczeństwa ewoluuje również i zabawka, a co za tym idzie wzrasta potrzeba dostosowania i zdobywania wiedzy na temat otaczającego nas świata.
Nad wymyślaniem obecnych zabawek pracują całe rzesze psychologów, pedagogów, inżynierów i wielu innych naukowców reprezentujących różne dziedziny nauki. Obecna zabawka oprócz typowej funkcji rekreacyjnej musi również w sposób naturalny dla dziecka bo poprzez zabawę wspomagać jego rozwój intelektualny,
rozwijać zdolność logicznego myślenia, kreatywność, wyobraźnię, aktywizować dziecko pod względem manualnym i motorycznym poszerzać wiedzę ogólną i praktyczną z zagadnień technicznych i naukowych na poziomie otaczającego nas świata.
W swoim zaawansowaniu i rozwoju musi dotrzymywać kroku postępowi technologicznemu, odkryciom naukowym.

W jaki sposób działają nasze urządzenia/zabawki ?

Zabawki wykorzystują technologię odczytu fal mózgowych EEG (elektroencefalografia). Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy umieszczony na głowie odczytuje poprzez rozmieszczone w odpowiednich miejscach czujniki neuronowe informacje o pracy naszego mózgu, a konkretnie diagnozujemy bioelektryczną czynność mózgu.
Nastepnie pozyskane informacje są przekazywane drogą radiową w czasie rzeczywistym do jednostki głównej.
Umieszczony w jednostce głównej układ elektroniczny wykorzystując otrzymane z czujnika dane w odpowiedni sposób przekształca je na fizyczne działanie,
w tym przypadku uruchamia wentylator, który poprzez wytwarzany ciąg powietrza unosi do góry piłeczkę umieszczoną w specjalnym przeźroczystym cylindrze (The Force Trainer) lub w przestrzeni nad platformą (Mindflex). Niby proste, a jednak ? Każde kolejne ćwiczenie ma przyporządkowany do siebie określony zakres częstotliwości fal mózgowych i niesie za sobą wyższy stopień trudności co wymaga od ćwiczącego większej koncentracji. Trudno jest określić, która z zabawek jest lepsza/gorsza każda z nich ma swoje wady i zalety, każda służy do wspaniałej zabawy i treningu własnego mózgu. Trenując na siłowni zwiększamy wydolność naszego organizmu, rozwijamy mięsnie i wzmacniamy nasze własne ciało, tak samo i nasz mózg potrzebuje treningu. Możemy to robić w różny sposób, również i bawiąc się naszymi zabawkami.

The Force Trainer – polecany przede wszystkim do indywidualnych treningów koncentracji, posiada 15 poziomów trudności zależnych od różnicy poziomów odczytywanych fal EEG. Coraz trudniejsze sekwencje oraz dodatkowe efekty dźwiękowe potwierdzające zdobyte już osiągnięcia zachęcają do dalszej zabawy i szkolenia.

Mindflex Duel – daje nam więcej możliwości do zabawy i treningu bo zawiera sześć różnych wariantów "gier" przeznaczonych dla jednego lub dwóch graczy. Posiada również 6 różnych elementów służących do wykonania toru przeszkód dla naszej piłeczki. Elementy możemy ustawiać w różnych konfiguracjach wyznaczając sobie nowe zadania do wykonania. Lecz chyba najbardziej ciekawa jest opcja w, której jednocześnie dwóch graczy toczy ze sobą bezpośredni pojedynek, wygrywa oczywiście osoba, która potrafi się lepiej w danej chwili skoncentrować.

The Force Trainer i Mindflex Duel - to znakomite połączenie zabawy z treningiem naszego umysłu. Najważniejszą i chyba najistotniejszą cechą tych zabawek jest to, że aby uzyskać odpowiedni i pożądany efekt należy się całkowicie skoncentrować i wyciszyć w taki sposób aby w zachodzących w naszym mózgu bio-elektro-chemicznych procesach, dominowały emisje fal mózgowych związanych z koncentracją.

Mózg człowieka to fantastyczny biokomputer, o nieograniczonej pamięci, szybkości działania, fenomenalnych parametrach. Synchronizacja obu półkul mózgowych, pozwala na lepsze wykorzystanie nieograniczonych możliwości tkwiących w umyśle każdego człowieka. Kluczowym elementem takiego działania jest nauka relaksu, rozluźnienia fizycznego i umysłowego, czyli uzyskania na życzenie stanu umysłu, w którym mózg emituje fale o dominującej częstotliwości ok.10 Hz (poziom alpha). Jest to stan charakterystyczny dla spokoju, odprężenia, a jednocześnie poziom, w którym człowiek jest w stanie spokojnie logicznie myśleć i kojarzyć fakty wzbogacając je o elementy wyobraźni i intuicji.
Poziom alpha oznacza bowiem kontakt z prawą półkulą mózgu, niedocenianą przez ludzi półkulą artystyczną, duchową, siedliskiem pamięci i intuicji.
Z powyższych powodów możemy śmiało stwierdzić że treningi i zabawa z The Force Trainer i Mindflex Duel w pewnym niewielkim stopniu poprawiają koncentrację uwagi, uspokajają ucząc jednocześnie relaksu, poprawiają zdolność i szybkość myślenia, pamięć, kreatywność choć nie są profesionalnymi urządzeniami do neurofeedbacku.

The Force Trainer i Mindflex Duel są polecane i przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych w celu:
· poprawienia uwagi i koncentracji,
· uspokojenia dla osób pracujących w warunkach dużego stresu,
· lepszego przyswajania materiałów przed egzaminami, klasówkami,
· poprawy zapamiętywania, również w zakresie nauki języków obcych,
· uspokojenia dla osób z objawami nadpobudliwości psychoruchowej,
· dla osób uprawiających sport celem poprawienia wyników sportowych,
· dla artystów, aktorów pisarzy celem spotęgowania wyobraźni,
· dla osób których praca wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością podejmowania szybkich decyzji,
· przy towarzyszącej nam dużej tremie , napięciu, stanach lękowych.

Jak się bawimy ?

Nasza fundacja przygotowuje stanowiska z urządzeniami The Force Trainer i/lub Mindflex Duel.
Na każde stanowisko przypada jedna osoba do obsługi i informacji. Oczywiście zabawa polega na świadomym wprowadzeniu swojego umysłu w stan koncentracji,
tak aby sterować poczynaniami piłeczki pokonując tor przeszkód lub wykonywać poszczególne zadania.
W przypadku Mindflex Duel istnieje możliwość współzawodnictwa, np. która z osób biorących udział w zabawie szybciej przeniesie piłeczkę do określonego miejsca na polu przeciwnika.Oczywiście wygrywa ta osoba, która w danej chwili potrafi się lepiej skoncentrować. Każdej prezentacji towarzyszy krótki wykład na temat działania urządzeń i fal mózgowych.

Warsztaty naukowe "Tajemnicze eeg" prowadzimy:

- nieodpłatnie w ramach działalności statutowej naszej Fundacji. Lista szkół i instytucji, które mogą z takiej formy skorzystać znajduje się w zakładce "informacje dla nauczycieli i partnerów".

- odpłatnie w ramach prowadzonej przez naszą Fundację działalności gospodarczej. Skorzystać z tej formy może każdy, a szczegółowe warunki realizacji i płatności są ustalane indywidualnie.  

opinie nauczycieli i partnerów o programie
prześlij swoją opinię

W naszej Fundacji szczególną uwagę przywiązujemy do tego, aby nasi zleceniodawcy byli w pełni usatysfakcjonowani z powierzonych nam zadań. Jednocześnie cały czas intensywnie pracujemy nad uatrakcyjnieniem naszych warsztatów. Dlatego zapraszamy Państwa do wyrażania opinii i uwag o realizowanych przez naszą Fundację warsztatach naukowych. Pomoże nam to we prowadzaniu ewentualnych zmian. 

 

prześlij swoją opinię

wyślij

Partnerzy fundacji

NEWSLETTER