Pokazy realizowane w formule Science Show, zapewniają wspaniałą zabawę, pełną humoru, nauki, odrobiny teatru i ciekawych eksperymentów, a jednocześnie inspirują młode umysły do zadawania pytań i poszukiwań własnych odpowiedzi.
„W mroźnej krainie" Zygmunta Wróblewskiego i Karola Olszewskiego” - 6 LISTOPADA (SOBOTA) 2021 r. godz. 12:00
Będzie zimno, wybuchowo i widowiskowo, odwiedzimy świat fizyki niskich temperatur, co oznacza że poznamy dwa podstawowe gazy będące składnikiem powietrza - azot i tlen w stanie ciekłym. Zobaczymy co się stanie gdy w pojemniku z ciekłym azotem zanurzymy różne przedmioty. Dowiemy się co oznaczają słowa temperatura, ciśnienie i zamrażanie, poznamy metodę za pomocą, której nasi naukowcy skroplili tlen i azot. Czyli czeka na Was wiele ciekawych eksperymentów przeprowadzonych z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
„Fascynujące właściwości powietrza” - 27 LISTOPADA (SOBOTA) 2021 r. godz. 12:00
Co takiego kryje się w niewidzialnym powietrzu ? To pokaz popularnonaukowy, w którym główną rolę odgrywa ciśnienie atmosferyczne. Odkryjemy tajemnicę ciśnienia atmosferycznego, spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie co to takiego to „ciśnienie” sprawdzimy jak działa i co potrafi zrobić ? Zobaczymy co się stanie z różnymi przedmiotami gdy ciśnienie wzrośnie lub go zabraknie. Będziemy strzelać z powietrza ! Czyli czeka Was mnóstwo ciekawych eksperymentów, pełnych „magicznych” zwrotów i rozwiązań, oczywiście to wszystko z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
„Iskierki i błyskawice” - 18 GRUDNIA (SOBOTA) 2021 r. godz. 12:00
„Wysokie napięcie” – to najlepsze słowa, które opisują nasz pokaz. Co mają wspólnego maleńkie iskierki z wielkimi błyskawicami ? Jak dochodzi do powstania wyładowań elektrycznych ? co oznaczają wyrażenia „napięcie”, „ natężenie” i „pole elektryczne”? co to są ładunki elektryczne, dlaczego się gromadzą ? czy są niebezpieczne ? Na te i inne pytania odpowiemy sobie wykonując wiele ciekawych eksperymentów z wykorzystaniem maszyny elektrostatycznej, generatora Van den Graffa, cewki tesli, lampy plazmowej, przeprowadzonych z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.
Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
Projekt jest dofinansowany z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki