Projekt w całości opracowany, realizowany i sfinansowany przez Fundację Naukową Twórcze Myślenie. Projekt zakłada długoterminowe (3-4 letnie) wsparcie Szkół Podstawowych w profilaktyce związanej z zagrożeniami jakie niesie ze sobą hałas zarówno dla uczniów jak i nauczycieli oraz podjęcie działań związanych z ograniczeniem zjawiska pogłosu w wybranych miejscach bytowania dzieci, jak również stworzenie specjalnych stref ciszy dla dzieci z nadwrażliwością słuchową.
W miesiącach kwiecień – maj 2018 roku, za zgodą ówczesnych dyrektorów szkół podstawowych w Kielcach przeprowadziliśmy dwukrotnie, w każdej z wybranych szkół badania natężenia dźwięku. Badania prowadzono w trakcje trwania przerw pomiędzy lekcjami, głównie w miejscach bytowania dzieci z edukacji wczesnoszkolnej. Pomiar przeprowadzony za pomocą urządzenia do pomiaru poziomu dźwięku SL400 spełnia wymogi instrumentów do mierzenia poziomu dźwięku klasy dokładności 2 zgodnie z IEC 61672-1 oraz ANSI S1.4 i optymalnie nadaje się do dokumentacji hałasu emitowanego przez maszyny lub środowisko, obecnego w miejscu pracy lub do użytku rzeczoznawców. Pomiar wykonany na wysokości od 100 cm do 150 cm od poziomu podłogi. Czasokres badania od 3 do 5 minut. Otrzymane wyniki oscylowały w granicach od 83 dB do nawet chwilowo 92 dB co znacząco przekracza przyjęte normy.
Powyższe badania były dla nas inspiracją do opracowania projektu, którego głównym celem będzie ograniczenie hałasu w szkołach poprzez realizację długoplanowych działań polegających na:
1. Oplakatowaniu szkół, plakatami informującymi o zachowaniu ciszy, szkodliwości hałasu, szczególnie w miejscach gdzie w trakcie przerw przebywają uczniowie.
2. Przygotowanie i realizacja we wszystkich klasach z tzw. edukacji wczesnoszkolnej pogawędek na temat negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.
3. Zorganizowanie we wszystkich szkołach uczestniczących w projekcje konkursów z nagrodami dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej na temat szkodliwości hałasu.
4. Zaaranżowanie i przygotowanie w szkołach specjalnie oznaczonych miejsc „Strefy Ciszy” jako azylów, chociażby dla dzieci z nadwrażliwością słuchową w, których to obowiązywałoby absolutne zachowanie ciszy. Opracowanie regulaminu „Strefy Ciszy” – jako zadanie dla dzieci danej szkoły.
5. Zainstalowanie na holach szkolnych w miejscach przebywania dzieci z edukacji wczesnoszkolnej urządzeń pomiarowych z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami informującymi uczniów o aktualnym poziomie hałasu.
6. Jako działanie nowatorskie chcemy próbnie zamontować w jednej z wybranych szkół, w miejscu najbardziej narażonym na hałas (korytarz szkolny, stołówka), na ścianach i suficie ozdobnych paneli dźwiękochłonnych celem ograniczenia tzw. hałasu tła związanego ze zjawiskiem pogłosu. Po zainstalowaniu w/w paneli zostaną przeprowadzone dodatkowe badania natężenia dźwięku. Jeżeli zostanie osiągnięte wyraźne ograniczenie hałasu, wówczas będziemy powielać tą czynność w kolejnych szkołach.
W roku szkolnym 2023-2024 do projektu przystąpiły następujące szkoły podstawowe:
- Szkoła Podstawowa nr 32 Im. Janusza Kusocińskiego w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 39 Im. Stanisława Moniuszki w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 27 Im. K.K.K. Baczyńskiego w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 5 Im. Stefana Artwińskiego w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 33 Im. I.J. Paderewskiego w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 28 Im. Żołnierzy 4PP „Czwartaków” w Kielcach
- Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 Im. Bohaterów Warszawy w Kielcach
- Szkoła Podstawowa nr 9 Im. A. Dygasińskiego w Kielcach
Oraz trzy szkoły z poza Kielc
- Szkoła Podstawowa nr 2 Im. Komisji Edukacji Narodowej w Jędrzejowie
- Szkoła Podstawowa nr 3 Im. W. Broniewskiego w Jędrzejowie
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie
Co udało się nam zrealizować w roku szkolnym 2023-2024.
1. Zleciliśmy opracowanie trzech projektów plakatów informujących o zachowaniu ciszy i szkodliwości hałasu.
2. Wydrukowaliśmy i zawiesiliśmy w w/w szkołach podstawowych 230 plakatów formatu A3.
3. Opracowano i przygotowano 45 minutową prelekcję o szkodliwości hałasu dla uczniów uczestniczących w projekcje. Opracowanie wykonane przez studentki zatrudnione przez nas do realizacji w/w projektu.
4. Podpisano umowy zlecenia z dwoma studentkami Collegium Medicum UJK w Kielcach. Umowy dotyczą realizacji prelekcji dla uczniów.
5. Zakup pomocy dydaktycznych do w/w zajęć
6. Przeprowadzono łącznie 98,5 godzin szkolnych zajęć z uczniami szkół uczestniczących w projekcje.
Co chcemy zrealizować w roku szkolnym 2024-2035
O tym, w jak szerokim zakresie będzie realizowany projekt w kolejnym roku szkolnym 2024-2025 decydować będzie budżet jakim będziemy dysponować. Na jego kształt składać się będzie wkład własny Fundacji Naukowej Twórcze Myślenie (zakładamy około 10 tys. PLN brutto), oraz środki jakie uda nam się otrzymać od ewentualnych partnerów. Oraz ile nowych szkół przystąpi do projektu. Niemniej jednak chcemy/planujemy zrealizować następujące zadania.
1. Kontynuacja projektu w jego obecnym kształcie oraz jego rozszerzenie o pozostałe Szkoły Podstawowe z terenu miasta Kielce. To znaczy będą drukowane plakaty i realizowane prelekcje tak samo jak w pierwszym roku trwania projektu.
2. Zorganizowanie we wszystkich szkołach uczestniczących w projekcje konkursów z ciekawymi nagrodami dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej na temat szkodliwości hałasu.
3. Uruchomienie i realizacja pierwszych „Stref Ciszy” w których to obowiązywałoby absolutne zachowanie ciszy. Opracowanie regulaminu „Strefy Ciszy” – jako zadanie dla dzieci danej szkoły.
Następnie, zależnie od środków finansowych planujemy:
1. Zainstalować na holach szkolnych w miejscach przebywanie dzieci z edukacji wczesnoszkolnej urządzeń pomiarowych z ciekłokrystalicznymi wyświetlaczami informującymi uczniów o aktualnym poziomie hałasu.
Piotr Sołkiewicz
Prezes Zarządu Fundacji Naukowej Twórcze Myślenie.