06.10.2018
Stratosferyczna przygoda

Pierwszy wspólny projekt zrealizowany przez Fundację Naukową Twórcze Myślenie i Energetyczne Centrum Nauki wraz z Zespołem Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej zakończony pełnym sukcesem. Projekt polegał na wypuszczeniu balonu meteorologicznego w warstwę atmosfery ziemskiej zwaną stratosferą celem przeprowadzenia eksperymentu biologicznego opracowanego przez dwóch uczniów niniejszej szkoły Huberta oraz Oskara. Ładunek jaki zabrał balon oprócz elementów związanych z eksperymentem, zawierał spadochron, lokalizator GPS/GSM oraz kamerkę do nagrywania lotu. Eksperyment zaplanowano w taki sposób aby po wypuszczeniu balon mógł osiągnąć wymaganą wysokość czyli około 30 – 35 tys. metrów, po czym po zniszczeniu balonu w skutek różnicy ciśnień, ładunek mógł opadać na zainstalowanym spadochronie. W początkowej i końcowej fazie lotu ładunek miał być monitorowany aby określić miejsce jego lądowania w celu odzyskania materiału wyniesionego w stratosferę.
Cały eksperyment przebiegł zgodnie z planem, no może z małą niespodzianką.
13:35 wypuszczamy balon
Cisza ?
17:20 mamy sygnał z GPS ,ładunek znajduje się 216 km od Kielc za miejscowością Łańcut. I tu niespodzianka bo planowaliśmy, że będzie to w granicach 100 km .
Po namierzeniu sygnału natychmiast wyjeżdża 5 osobowa ekipa poszukiwaczy w celu odzyskania ładunku.
Cisza ?
22:20 Mamy informacje, grupa poszukiwaczy znalazła ładunek na polnej drodze.

Wniosek - sadząc po długości lotu i zakładanej średniej prędkości wznoszenia i opadania możemy założyć, że balon wyniósł ładunek na wymaganą wysokość ponad 30 tys. metrów. Ładunek udało się zlokalizować i odnaleźć. Nie był zniszczony ani uszkodzony co pozwoli Hubertowi i Oskarowi kontynuować badania. Udało się również nagrać lot. Należy zaznaczyć, że lot zgodnie z procedurami został zgłoszony do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Czyli resumując – pełny sukces !
A to dopiero początek naukowych inspiracji. Współpraca pomiędzy Fundacją Naukową Twórcze Myślenie, a Energetycznym Centrum Nauki ma się dobrze, mamy w planach kolejne projekty o których niedługo usłyszycie.

Partnerzy fundacji

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Cookies Policy.

ok